Meenutame VIII külateatrite festivali

Esimese päeva üldine pilt oli super. Ilm oli suurepärane. Autosid ains veeres juurde ja parkimine õnnestus vaid väga oskuslikule turvamehele. Näitertupid olid hakkamist täis ja publik sai hästi palju vahvaid emotsioone. Usume, et päeva jooksul oli festivalil näitlejaid ja külastajaid tublisti üle 400. Pühapäev kahjuks meid ei hellitanud ja hommikupoolne vihmasadu korrigeeris publiku arvu. Heameel on aga sellest, et publikut jagus ikkagi kõikidele etendustele õhtuni välja.
Kahe päeva kava oli planeeritud väga tihe ja töine, siis me avatseremooniat ei planeerinudki. Tervitussõnad ütles külavanem Romeo Mukk ning jagasime olulise info nii truppidele kui publikule. Ja teatrimaraton võis alata. Pühapäeval oli mõne tunni vältel teatrifestivali külaliseks ka vabariigi kultuuriminister Rein Lang, kes enne lahkumist ka sõna sai. Tema sõnumis kõlas vaimustus sellest, mida külas tehakse ja mida ette kanti. Tunnustas kõiki esinejaid ja korraldajaid, sest mittemidagitegemist ja kirumist on niigi. Sel ajal olid ka tugevad vihmahood, mis näitetruppe ei heidutanud, vaid nad mängisid ka paduvihmas ja teenisid suure aplausi keskendunud mängu eest.

Kohale tulid näitetrupid kuuest erinevast maakonnast – kokku 20. Neist pooled olid Viljandimaalt. Kunagi varem pole vahekord selline olnud, ikka on kaugemalt tulijaid rohkem olnud. Veel toredam oli see, et koduvallastki olid esinejaid rohkem, kui kunagi varem: Vastemõisa rahvamaja näitering Poolvillased (lavastaja erika Tetsman), Sürgavere näitering (lavastaja Malle Kukk), Tääksi kooli 5. klassi lõpetanud (klassijuhataja Mari Randaru) ja Suure-Jaani kultuurimaja näitetrupp Tegeltkah (lavastaja Margus Mankin).

Esimesel päeval olid publiku lemmikuteks:
Naisosatäitja – Annika Anton – Ruhnu Manni osatäitja Krabi külateatrist Võrumaalt
Meesosatäitja – Ruslan Levatsev – Matilda rollis Telemaania 2 lavastuses- Maimu ja Matilda näiteringist Tartumaalt
Trupp – Krabi külateater, kes etendas mereröövliteemalist muusikalist komöödiat Ruhnu Mann. Loo autor ja lavastaja on selle trupi hing Marje Mürk.
Ära märgiti tervikliku rollilahenduse eest Virve Niinpalu, kes oli Näitejuht Jaan Kaasiku “Surnute kättemaksmine” (Tänassilma rahvamaja trupp Vananaistesuvi) ja parim episoodiline roll “Kõpu majakas” Andres Troska esituses etenduses Ruhnu Mann.
Teise päeva lemmikute selgitamisel tegi publik järgmise valiku:
Parim naisroll – Merike Kernu – Maiu osatäitmise eest Alburahva teatri etenduses “Võõras mees majas”
Parim meesosatäitja – Peter Wüthrich – Rohilaiu rolli eest Jüri Tuuliku „Andersonis” Võhma Rassijate lavastuses
Parim trupp – Seasaare näitemänguselts Viljandist.
Ära märgiti Abja näiteringi “Kirjad elust” lavastus kui kompaktne Eesti elu kajastus.

Kolmandat aastat järjest suutsid Kuhjavere perenaised küpsetada annetusi koogitelki – kohale toodi 9 erinevat küpsetist, mis kõik tükkhaaval ära maitsti. Telgikülastajad said oma eelistuse anda ning lemmikuks osutus Mare Lemmingu magus kook. Seekord olidki enamuses magusad küpsetised, vaid üks soolane, Linda Kuusiku kook, mis sai eripreemia.

Tervikuna tundsime, et aastatepikkune kogemus aitas vältida apsakaid ja kõik sujus. Ja ka üldine atmosfäär, mis on eriti lahe, sõbralik, sest tulevad ju need, kes seda ise väga soovivad. Ja sellepärast tulebki selliseid sündmusi korraldada. Tänu rahalise toe eest Kohaliku omaalgatuse programmile, Suure-Jaani Vallavalitsusele ning Eesti klutuurkapitalile. Ees seisab kokkuvõtete tegemine ning uue festivali ettevalmistus ( kolm truppi on juba registreerunud). Külateatrite IX festival Kuhjaveres toimub 17. Ja 18. augustil 2013.

Urve Mukk